Proč je třeba detoxikovat?

Proč je třeba detoxikovat?

Cíl detoxikace

Nahromadění toxických látek v organismu neznamená pouze to, že se v našem těle nacházejí skutečně jedovaté sloučeniny, to by bylo opravdu nebezpečné. Jedná se o to, že se v těle nacházejí takové sloučeniny, které jsou pro organismus zbytečné a nepotřebné.

Hlavním cílem detoxikace je poskytnutí pomoci tělu vyloučit vyprodukované látky. Druhým nejdůležitějším cílem je pomoci vylučovacím orgánům (játra, ledviny, potní žlázy, kůže) vypudit toxiny a třetím je normalizování a náprava funkce všech orgánů.

Všechny ostatní záležitosti, které provázejí proces detoxikace: zánik trávicích potíží, zlepšení kvality pokožky, dobrá nálada a velké množství energie, jsou pouze druhořadými doprovodnými jevy. Pokud se Vás někdo zeptá, proč je třeba detoxikovat, neodpovídejte "protože mám vyrážky", ale "z různých symptomů jsem zjistil / a, že škodlivé látky se z mého těla nevylučují v dostatečné míře, a chci je odstranit ze svých buněk co nejvíce".

Které toxiny čekají na likvidaci?

Organické a anorganické látky z našeho těla (kyseliny, např. kyselina močová, kyselina šťavelová, kyselina fosforečná); vedlejší produkty metabolismu bílkovin, aminokyseliny; cholesterol a tukové usazeniny; organické a anorganické látky přijaté z okolního prostředí (olovo, benzol, barvicí a konzervační látky) a samozřejmě zbytky stolice v tlustém střevě. Pokud se zamyslíme nad tím, co všechno mohou tyto látky způsobit v našem těle, asi nebude třeba vysvětlovat, proč je detoxikace potřebná.

Části a průběh detoxikace

Na začátku detoxikační kúry je vhodné vytvořit si prostor na zahloubení se, kdy se naladíme na průběh detoxikace, na aktivity, které s ní souvisejí a na její účinky. Připravíme se na to, že se vzdáme všech zbytečných věcí a očistíme tělo i duši od látek, které brání jejich správnému fungování. Nestačí podpořit vylučování toxinů, ale je třeba vyhnout se produkování škodlivých látek a jejich přijímání z okolního prostředí (změna postoje k zvykům v oblékání, stravě a nakupování).

Prvním krokem kúry je používání takových bylin a účinných látek, které posilují trávicí trakt. Tím docílíme, že naše orgány budou fungovat efektivněji, rozpustí a vypudí své zásoby jedů. Hned na začátku je vhodné zvýšit příjem čisté vody a tento trend udržet až do konce kúry, nejlépe však i po ní.

V další fázi používejme takové účinné látky, které podporují detoxikační efekt: podporují činnost ledvin (jsou močopudné), žaludku a střev (urychlují metabolismus, mají projímavé účinky). Pročištění ledvin je dobré podporovat přijímáním velkého množství tekutin, ale co se týče potravy - nenahrazujme ji ničím. Mírná hladovka může být užitečná v prvních dnech detoxikace ke zmírnění nepříjemných příznaků. Nejvhodnější jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, která očistí vnitřní stěnu střev a zajistí jejich správnou a zdravou činnost.

Nezapomeňte, že na těžkou cestu detoxikací jste se dali proto, abyste ze svého organismu odstranili látky, které tam nepatří. Ať Vás proto nepřekvapí, když se Vám z těla začnou dostávat ven. Kdo jednou uvidí skoro zkamenělé výkaly, žlučníkové kameny, krystalky kyseliny močové, parazity a všelico jiné, už se nikdy nebude ptát "proč třeba detoxikovat", ale "proč jsem ještě nedetoxikoval".

Po vyloučení těchto jedovatých látek se doporučuje - určitě několik týdnů - dodržovat lehkou dietu. Ta by měla obsahovat takovou zeleninu, ovoce a zrniny, které mají výše uvedené účinky, ale v nižší míře. Tím docílíme, že naše tělo postupně vyplaví usazeniny z buněk a zbytečné tukové zásoby a pročistí se tím všechny buňky. Změnou a promyšlením stravovacích návyků můžeme udržet svůj organismus čistým a "znovuzrozeným" a můžeme předejít procesu opakovaného zanesení toxiny nebo jej alespoň zpomalit.

Doplňující metody

Komplexní detoxikační kúra má mnoho jiných složek, které přímo s výživou nesouvisí. Vylučovací a detoxikační schopnost kůže můžeme ovlivnit pocením. K tomu je vhodná sauna, parní lázeň, potní místnost nebo nějaká sportovní aktivita. Všechny jsou stejně účinné - toxiny se pocením velmi účinně vylučují přes kůži. Efektivní metodou k detoxikaci a pročištění střev je i masáž. Na celém těle, ale i na uších a chodidlech je mnoho takových bodů, jejichž stimulací probudíme proces očisty. Mohou to být body vylučovacích orgánů nebo ty meridiány, které souvisí s uvolněním, puštěním. Masáž stimuluje krevní oběh, čím pomáhá vylučování toxinů. Chutné a zdravé potraviny, sauna a masáže, to vše jsou příjemné aktivity v rámci detoxikační kúry. Kdo je má rád, nebude se ptát, proč detoxikovat, ale proč ne.

NaturalSwiss Blog

Pylová alergie - toto jsou nejlepší přírodní metody proti ní

V těchto dnech se pylová alergie, kterou samozřejmě lze léčit, vyskytuje poměrně často. Nyní bychom však rádi pomohli těm, kteří preferují přírodní metody léčby. Proto jsme sesbírali několik možných “protiléků” bez medikamentózního základu. Pylová alergie znepříjemňuje život mnohým od jara d...

Trávicí enzymy - což způsobuje jejich nedostatek? Příznaky a řešení

Trávicí potíže, resp. problémy s trávicím systémem, mohou mít mnoho příčin. Jednou z nich je nedostatek, nebo snížený počet trávicích enzymů, což se však naštěstí v mnoha případech poměrně snadno dá vyřešit. Seznamte se s povahou trávicích enzymů a také s tím, jak se k nim dostat. Bolesti bř...

Videa

Programy pro detoxikaci a očistu střev

Clean Inside® v třech krocích