Proč je třeba detoxikovat?

Proč je třeba detoxikovat?

Cíl detoxikace

Nahromadění toxických látek v organismu neznamená pouze to, že se v našem těle nacházejí skutečně jedovaté sloučeniny, to by bylo opravdu nebezpečné. Jedná se o to, že se v těle nacházejí takové sloučeniny, které jsou pro organismus zbytečné a nepotřebné.

Hlavním cílem detoxikace je poskytnutí pomoci tělu vyloučit vyprodukované látky. Druhým nejdůležitějším cílem je pomoci vylučovacím orgánům (játra, ledviny, potní žlázy, kůže) vypudit toxiny a třetím je normalizování a náprava funkce všech orgánů.

Všechny ostatní záležitosti, které provázejí proces detoxikace: zánik trávicích potíží, zlepšení kvality pokožky, dobrá nálada a velké množství energie, jsou pouze druhořadými doprovodnými jevy. Pokud se Vás někdo zeptá, proč je třeba detoxikovat, neodpovídejte "protože mám vyrážky", ale "z různých symptomů jsem zjistil / a, že škodlivé látky se z mého těla nevylučují v dostatečné míře, a chci je odstranit ze svých buněk co nejvíce".

Které toxiny čekají na likvidaci?

Organické a anorganické látky z našeho těla (kyseliny, např. kyselina močová, kyselina šťavelová, kyselina fosforečná); vedlejší produkty metabolismu bílkovin, aminokyseliny; cholesterol a tukové usazeniny; organické a anorganické látky přijaté z okolního prostředí (olovo, benzol, barvicí a konzervační látky) a samozřejmě zbytky stolice v tlustém střevě. Pokud se zamyslíme nad tím, co všechno mohou tyto látky způsobit v našem těle, asi nebude třeba vysvětlovat, proč je detoxikace potřebná.

Části a průběh detoxikace

Na začátku detoxikační kúry je vhodné vytvořit si prostor na zahloubení se, kdy se naladíme na průběh detoxikace, na aktivity, které s ní souvisejí a na její účinky. Připravíme se na to, že se vzdáme všech zbytečných věcí a očistíme tělo i duši od látek, které brání jejich správnému fungování. Nestačí podpořit vylučování toxinů, ale je třeba vyhnout se produkování škodlivých látek a jejich přijímání z okolního prostředí (změna postoje k zvykům v oblékání, stravě a nakupování).

Prvním krokem kúry je používání takových bylin a účinných látek, které posilují trávicí trakt. Tím docílíme, že naše orgány budou fungovat efektivněji, rozpustí a vypudí své zásoby jedů. Hned na začátku je vhodné zvýšit příjem čisté vody a tento trend udržet až do konce kúry, nejlépe však i po ní.

V další fázi používejme takové účinné látky, které podporují detoxikační efekt: podporují činnost ledvin (jsou močopudné), žaludku a střev (urychlují metabolismus, mají projímavé účinky). Pročištění ledvin je dobré podporovat přijímáním velkého množství tekutin, ale co se týče potravy - nenahrazujme ji ničím. Mírná hladovka může být užitečná v prvních dnech detoxikace ke zmírnění nepříjemných příznaků. Nejvhodnější jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, která očistí vnitřní stěnu střev a zajistí jejich správnou a zdravou činnost.

Nezapomeňte, že na těžkou cestu detoxikací jste se dali proto, abyste ze svého organismu odstranili látky, které tam nepatří. Ať Vás proto nepřekvapí, když se Vám z těla začnou dostávat ven. Kdo jednou uvidí skoro zkamenělé výkaly, žlučníkové kameny, krystalky kyseliny močové, parazity a všelico jiné, už se nikdy nebude ptát "proč třeba detoxikovat", ale "proč jsem ještě nedetoxikoval".

Po vyloučení těchto jedovatých látek se doporučuje - určitě několik týdnů - dodržovat lehkou dietu. Ta by měla obsahovat takovou zeleninu, ovoce a zrniny, které mají výše uvedené účinky, ale v nižší míře. Tím docílíme, že naše tělo postupně vyplaví usazeniny z buněk a zbytečné tukové zásoby a pročistí se tím všechny buňky. Změnou a promyšlením stravovacích návyků můžeme udržet svůj organismus čistým a "znovuzrozeným" a můžeme předejít procesu opakovaného zanesení toxiny nebo jej alespoň zpomalit.

Doplňující metody

Komplexní detoxikační kúra má mnoho jiných složek, které přímo s výživou nesouvisí. Vylučovací a detoxikační schopnost kůže můžeme ovlivnit pocením. K tomu je vhodná sauna, parní lázeň, potní místnost nebo nějaká sportovní aktivita. Všechny jsou stejně účinné - toxiny se pocením velmi účinně vylučují přes kůži. Efektivní metodou k detoxikaci a pročištění střev je i masáž. Na celém těle, ale i na uších a chodidlech je mnoho takových bodů, jejichž stimulací probudíme proces očisty. Mohou to být body vylučovacích orgánů nebo ty meridiány, které souvisí s uvolněním, puštěním. Masáž stimuluje krevní oběh, čím pomáhá vylučování toxinů. Chutné a zdravé potraviny, sauna a masáže, to vše jsou příjemné aktivity v rámci detoxikační kúry. Kdo je má rád, nebude se ptát, proč detoxikovat, ale proč ne.

Videa

Programy pro detoxikaci a očistu střev

Clean Inside® v třech krocích